۵ شهر برتر دنیا در تکنولوژی سیستم حمل و نقل عمومی

5 شهر برتر دنیا در تکنولوژی سیستم حمل و نقل عمومیدر این بخش به معرفی ۵ شهر برتر جهان در زمینه حمل و نقل جمعی می پردازیم. سیستم حمل و نقل کارآمد و موثر میبایست دارای مولفه هایی از قبیل کاربرد آسان، کارآ، عاری از آلودگی بوده و مسافرین را بدون کمترین جنجا ل و مزاحمتی به مقصدشان برساند. می توان فهرستی طولانی از بایدها و نباید های حمل و نقل عمومی را نام برد که البته می توان گفت که در هیچ کجای دنیا تمامی این موارد بصورت مطلق رعایت نمی شوند اما پنج شهر که دارای پیشرفته ترین سیستم حمل و نقل جمعی می باشند در ذیل آمده است:

 

 

 

 

 سیستم حمل و نقل عمومی  مسکو ، روسیه۱- مسکو ، روسیه:

شما می توانید ساعت خود را با استفاده از قطار شهری مسکو تنظیم کنید. متروی مسکو دقیق ترین ترن زیرزمینی در کل دنیا می باشد. متروی این شهر از نظر کارآیی، سرعت و زیبایی اعجاب انگیز سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز است. بطور متوسط در هر روز هفته حدود ۸٫۲ میلی ون مسافر را جابجا می کند که در نوع خود یکی از شلوغ ترین متروهای جهان است. یکی دیگر از مشخصه های شگفت انگیز این مترو، معماری بسیار زیبای سیستم قطار شهری می باشد که بی شباهت با موزه نیست.

 

 سیستم حمل و نقل عمومی پاریس، فرانسه۲- پاریس، فرانسه:

ایستگاه های مترو را می توان در همه جای پاریس دید. قطارشهری پاریس دومین قطار شهری دنیا ازنظر قدمت است و بهترین قطار شهری جهان از نظر پوشش شهری است. شما در هر کجای شهر که از مترو پیاده شوید به هر مقصدی که بخواهید بروید شاید حداکثر حدود ۵۰۰ متر نیاز به پیاده روی داشته باشید.

 

 

 

 سیستم حمل و نقل عمومی لندن ، انگلیس۳- لندن ، انگلیس:

متروی لندن قدیمی ترین متروی جهان است که حدود ۴۰ سال قدمت دارد. البته شهر لندن در گذشته به خاطر اتوبوس های قرمز دوطبقه اش بسیار معروف بوده است ولی امروزه مترو جای آن را گرفته است حتی در نواحی بارانداز لندن نیز از سیستم DLR (یک نوع سیستم ریل سبک) استفاده شده و بدین ترتیب تمامی نواحی شهری و حومه شهر تحت پوشش قطار شهری قرار گرفته است. سیستم حمل و نقل عمومی لندن یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل در دنیا می باشد تنها نکته منفی این سیستم بیست و چهار ساعته نبودن این سیستم در نواحی حومه شهر می باشد که البته مزایای چون سیستم دیجیتالی تعیین زمان رسیدن مترو و طراحی داخلی زیبا و راحت، این نکته منفی را نیز چندان بزرگ جلوه نمی دهد.

سیستم حمل و نقل عمومی نیویورک ، آمریکا۴- نیویورک ، آمریکا:

این شهر دارای بزرگ ترین قطار شهری در کل دنیا می باشد. سیستم حمل و نقل شهری تلفیقی از فری (کشتی مسافر بری)، اتوبوس و مترو می باشد. نیویورک تنها شهر آمریکا است که در آن شهروندان بیش از حمل و نقل با وسائط شخصی از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند؛ در این شهر بیش از نیمی از مردم شهر اتومبیل شخصی ندارند. برخلاف لندن و یا سایر شهرها، متروی این شهر بصورت ۲۴ ساعته مشغول به سرویس دهی می باشد. البته همانند ایستگاه های قطار شهریِ متروی لندن، ایستگاه های مترو در این شهر چندان پاکیزه و سرپوشیده نیستند همچنین سیستم تعیین زمان رسیدن مترو، در ایستگاه ها وجود ندارد.

 

سیستم حمل و نقل عمومی توکیو ، ژاپن۵- توکیو ، ژاپن:

یکی از پیچیده ترین سیستم های حمل و نقل در کل دنیا، در توکیو ژاپن می باشد. سیستم حمل ونقل توکیو ترکیبی از اتوبوس، فری، مترو و اتومبیل شخصی میباشد. برای نشان دادن عظمت سیستم حمل و نقل شهری درتوکیو می توان این آمار را ارائه کرد که تعداد ترددهای شهری (حدود ۱۰٫۶ میلیارد) در توکیو برابراست با کل یه ترددها در سیستم حمل نقل کل آمریکا و کانادا. لازم به گفتن نیست که اگر بخواهید در توکیو از نقطه ای به نقطه دیگر بروید مجبورید از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

منابع:
۱- گرداوری و تالیف سایت civiltech.ir
۲- www.inhabitat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *