سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

سقف عرشه فولادی  ksd

مزایای سقف عرشه فولادیmetal Deck

سرعت اجرا در سقف های عرشه فولادی تا دوازده برابر بیشتر از سقف های معمول مانند دال بتونی، کامپوزیت و تیرچه بلوک می باشد.

وزن کمتر در سقف های عرشه فولادی باعث وزن کمتر سازه شده و امکان کاهش وزت اسکلت و فونداسیون میسر خواهد شد. وزن بار بتن این سقف با ۷ سانتی متر ضخامت حجم از بتن سبک دانه سازه ای ، معادل ۱۲۰ کیلوگرم و بتن معمولی ۱۶۰ کیلوگرم بر متر مربع می باشد که این میزان از سایر سقف های مانند کامپوزیت، دال بتونی، تیرچه بلوک حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد کمتر می باشد.

عدم نیاز به شمع گذاری برای اجرای سقف تا دهنه ۳ متر بدون تیر فرعی و تا دهنه ۶ متر با یک تیر فرعی از مزایای مهم این سیستم می باشد که امکان اجرا سقف و بتن ریزی همزمان تمام طبقات ساختمان را فراهم می سازد.

در این سیستم،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف وطبقات اقدام نمود.

میزان بتون مورد نیاز در این نوع سقفها بطور میانگین ۰/۰۷ متر مکعب به ازای هر متر مربع می باشد و نسبت به سقف های مشابه نیاز کمتری به بتون خواهد داشت. همچنین نگهداری و کیورینگ در این نوع سقفها بدلیل حفظ مقدار قابل توجهی از آب بتون به مراتب ساده تر بوده و به دلیل عدم ریزش و نفوذ شیره بتون از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف و یکپارچه برخوردار بوده به طوری که پس از بتن ریزی نیازی به رگلاژ بتون و کف سازی و پوکه ریزی نمی‌باشد.

نصب ورق ها بدون جوشکاری و فقط با میخ های فولادی هیلتی و گل میخ مطابق با استاندارد بین المللی BS و اصول فنی و مهندسی انجام می گیرید.

 – با حذف تیرهای فرعی و میلگردهای کششی مقدار قابل توجهی در مصرف آهن آلات صرفه جویی خواهد شد.

کاهش هزینه حمل و نقل، سهولت دپوی مصالح در کارگاه و بالا بردن ضریب ایمنی کارگاه از مزایای دیگر سیستم سقف Smart Deck می باشد.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

دپوی موقت ورق ها:
پس از برش و شماره گذاری محموله، ورق ها به محل پروژه حمل شده و در بسته بندی های شماره گذاری شده (بر اساس اندازه و ترازمشخص شده) روی هم و در حداقل فضای ممکن قرارا داده می شوند.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

 انتقال ورق ها:

صفحات توسط جرثقیل و با تاور مستقر در کارگاه طبق اندازه های مشخص شده برای هر دهانه به تراز مورد نظر منتقل می گردند .

قرار دادن ورق ها در دهانه:
کلیه ورق ها بر اساس جایگاه مورد استفاده آن از روی نقشه سازه مشخص و شماره گذاری شده و در این مرحله هر ورق در محل مورد نظر قرار داده می شود. ورق های عرشه برای انواع دهانه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت اجرای سقف تا دهنه ۳ متر بدون تیر فرعی و تا دهنه ۶ متر با یک تیر فرعی بدون نیاز به شمع گذاری را دارا می باشند.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

تثبیت ورق ها به وسیله پرچ یا جوش موضعی:
ورقها با استفاده از پرچ یا جوش های موضعی جهت جلوگیری از هر گونه حادثه احتمالی و یا جابجایی ناخواسته در محل نصب تثبیت میشوند.

نصب برشگیر روی تیر های اصلی:
برشگیر ها بسته به ارتفاع دال ، طول دهانه ، جهت ورق ها و با توجه به نقشه های اجرائی دارای ابعاد و تعداد مختلف می باشند، محاسبه و طراحی نوع و سایز، طول و فاصله برشگیرها از یکدیگر با توجه به استاندارد های ایران و آیین نامه های بین المللی انجام می گیرد.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

قرار دادن بازشو ها و دریچه ها مطابق نقشه های اجرائی:
در این مرحله و قبل از بتن ریزی مطابق نقشه ها، جهت ایجاد دریچه و داکت ها با استفاده از قالب بندی که در اندازه های مورد نیاز وجود دارد محل مورد نظر انتخاب و قالب بندی جهت جلوگیری از نفوذ بتن محافظت شده و بعد از خشک شدن بتن در قسمتهای دیگر سقف محل مورد نظرجهت ایجاد دریچه برش داده خواهد شد.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

اجرای میلگرد های حرارتی و تقویتی:
در این مرحله میلگرد های تقویت کننده خمشی که وظیفه ایجاد مقاومت در برابر خمش در قسمت هایی که مقطع فولادی ایجاد شده توسظ ورق های کامپوزیتی کافی نمیباشد را دارند اجرا می شود.

                                            
بتن ریزی و تسطیح سطح بتن:
در طی مرحله نصب ورق ها و بتن ریزی، ورق به عنوان یک قالب خود نگهدارنده و سکوی کار مورد استفاده قرار می گیرد، و همچنین با توجه به عدم نیاز به شمع بندی بتن ریزی چندین تراز می تواند به صورت همزمان اجرا گردد.

مراحل اجرای سقف با عرشه فولادی (سقف ksd)

منابع:
۱- گرداوری و تالیف سایت civiltech.ir
۲- masiha-co.com
۳- karimiyan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *